Amasya Üniversitesi Sağlık Gönüllüleri Kulübü öğrencileri, Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Yeşilırmak Çocuk Evleri Sitesi’nde "El Temizliği ve Hijyen Eğitimi" etkinliği düzenledi. Etkinlikte, “El Temizliği Eğitimi” Kulüp Başkanı İzel Özdemir, “Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi” ise Öğrenci Hemşire Ahsen Gören tarafından verildi.

Sağlık Gönüllüleri2

 

Sağlık Gönüllüleri Kulübü Akademik Danışmanı Doç. Dr. Nurhan Doğan Aydın, “Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı’na baktığımızda “Güvenli Olmayan Su, Sanitasyon ve El Yıkama’nın küresel kronik hastalıklara neden olan durumlardan sonra gelen, hastalık yükü açısından önemli risk faktörlerinden birisi olduğunu görüyoruz. El yıkama oranlarına baktığımızda ise ülke genelinde tuvaletten sonra daima ellerini yıkayanların sıklığı %91,1, yemeklerden önce yıkayanların sıklığı ise %61,1’dir. Bu oranlar istendik seviyede değildir, gün içerisinde sık sık ellerimizi yıkamalıyız. Ağız ve diş sağlığı oranlarına baktığımızda ise diş fırçalama oranımız düşük olduğu için (dişleri her gün fırçalama oranı %57,6) diş çürükleri ve diş eti hastalıkları çok yüksek düzeyde görülmektedir. Ağız ve diş sağlığının bozulması da farklı kronik hastalıklar açısından (kalp, böbrek vb.) risk oluşturmaktadır. Bu amaçla Sağlık Gönüllüleri Kulübü öğrencilerimizle birlikte, Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bağlı Yeşilırmak Çocuk Evleri Sitesi’nde bir eğitim düzenledik. Sağlık Gönüllüleri Kulübü öğrencilerine ve Müdürlük yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe, Gümüşhacıköy Hasan Duman MYO Müdürü Doç. Dr. Ramazan Sarı, Yeşilay Derneği Gümüşhacıköy Temsilcisi İsa Altundaş ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Sağlık Gönüllüleri3

Sağlık Gönüllüleri4

Sağlık Gönüllüleri5

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü