Amasya Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Genç Yöneticiler Kulübü’nün davet ve organizasyonu ile düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melis Oğuz Çevik katıldı.

Gençyöneticiler1

 

Milli Hâkimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliği çok sayıda akademisyen ve öğrenci dinledi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen konferansta Doç. Dr. Melis Oğuz Çevik, “Özel ihtiyaçları olan insanlar marjinal değildir; onları marjinalleştiren toplumdur.” dedi.

Doç. Dr. Melis Oğuz Çevik, dinleyicilere kentte dezavantajlı bir çoğunluk olarak “kadın”ın toplumsal cinsiyet rollerinin kenti deneyimleme, algılama ve yaşama biçimlerini nasıl farklılaştırdığını anlattı. Konferansta kenti tasarlayan, yöneten ve planlayanların bu farklı ihtiyaçları ve davranış kalıplarını doğru analiz edip buna göre çözüm üretmeleri gerektiğine ve bu şekilde mekanların cinsiyet-tarafsızlaştırılabileceğine vurgu yaptı.

Program soru cevap bölümünün ardından, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Nazan Kahraman'ın konuk konuşmacıya teşekkür belgesi ve hediye takdim etmesiyle sona erdi.

Gençyöneticiler2

Gençyöneticiler3

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü