Mezun1

Amasya Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni coşkuyla düzenlendi. Amasya Çelebi Mehmet Kent Meydanında düzenlenen mezuniyet törenine, Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Tuğg. Kemal Çakıroğlu, Amasya Belediye Başkanı Av. Turgay Sevindi, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kurt, Prof. Dr. Mehmet Kızılkaya, Genel Sekreter Osman Akbaş, il protokolü, siyasi partilerin yöneticileri, STK temsilcileri, dekanlar, yüksekokul müdürleri, akademik, idari personelle birlikte mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Mezunu öğrenciler adına konuşma yapan Amasya Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı birincisi Hüseyin Sevimli konuşmasında;

Mezun2

Hepimiz, Hayallerimize Giden Yolda Kararlılıkla İlerlemeliyiz

“Bugün burada Amasya Üniversitesinden mezun olmanın gururunu ve mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Sevgili mezun arkadaşlarım, bugün elde ettiğimiz başarı, bir meslek sahibi olmaktan çok daha fazlasıdır. Emek vererek, azimle çalışarak ve karşılaştığımız zorluklarla mücadele ederek, geldiğimiz bu nokta, her birimizin kişisel bir zaferi olarak kabul edilebilir. Bu yolda bize destek olan ailelerimize, hocalarımıza ve dostlarımıza minnettarız. Başarının sırrı, sadece bilgi ve beceride değil, aynı zamanda tutku ve azimdedir. Hepimiz, hayallerimize giden yolda kararlılıkla ilerlemeli ve asla vazgeçmemeliyiz. Sevgili mezunlar, başarılarımızın devam edeceği, umut dolu bir geleceğe adım attığımız bu anlamlı günde, bir kez daha hepinizi kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu bir hayat diliyorum.”

Amasya Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi;

Mezun3

Biz Ailelerinizle Birlikte Tahtınızı Yaptık, Bahtınızı da Allah Güzel Yapsın…

“Bugün Amasya Üniversitesi olarak 2023-2024 Yılı Mezunlarımızı, 3840’ü Ön Lisans ve 1480’i Lisans olmak üzere 5320 mezunumuzu uğurlamanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu vesileyle, Ön Lisans ve Lisans programlarında gece gündüz demeden emek vererek mezuniyet diplomalarını almayı hak eden gençlerimizi, onları büyük fedakarlıklarla yetiştirerek bugüne kadar desteklerini esirgemeyen kıymetli ailelerini ve mezunlarımızı iş hayatlarında branşlarının birer yıldızı olarak yetiştirmek için her daim büyük coşku ve heyecanla çalışan akademik ve idari personelimizi tebrik ediyorum.

Tarihe not düşmek adına bir beyanım olacak: Filistin’deki insanlık dramı 1948 yılında kurulan İsrail bu tarihten itibaren, bütün dünyanın gözü önünde Filistinlileri, Filistin topraklarından temizleme harekâtına başlamıştır. Filistin'e uygulanan son 17 yıllık İsrail ablukasıyla da Filistinli kardeşlerimiz dünyanın en büyük açık hava hapishanesinde yaşamaya mahkûm edilmiştir. Hamas yönetiminin 7 Ekim 2023 tarihinde İsrail ablukasını ortadan kaldırmak, Filistin topraklarını geri almak üzere giriştiği harekât sonrasında İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 37 bin 658 Filistinli kardeşimiz ölmüş ve 86 bin 237 Filistinli kardeşimiz de yaralanmıştır. Artık soykırım boyutuna varmış olan katliam sürecinde tarafımızın mazlumlar ve masumlardan yana olduğunu defalarca ilan ettik. Amasya Üniversitesinde akademik ve idari personelimiz ve öğrencilerimiz düzenledikleri onlarca etkinlikle Gazze’de süren soykırıma karşı insani duyarlılıklarını sergilediler. Mazlum Filistin halkının sesi olmaya devam edeceğiz.

Amasya Üniversitesi, emin adımlarla gelişmekte ve büyümektedir. Bizim de bu büyümeye önemli katkılarımız oldu. Amasya Üniversitesi bünyesine 9 yılın ardından, yeni bir fakültenin, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurulmasını sağladık. Yeni akademik birimlerin kurulmasıyla ilgili çalışmalarımız ise devam ediyor. Bugün 9 fakülte, 3 enstitü, 8 meslek yüksekokulu ve bir de yabancı diller yüksekokulu ile 20.500 öğrenciye eğitim öğretim hizmeti vermekte, bu akademik birimlerinde 2 yıllık ön lisans, 4 yıllık lisans ve lisansüstü programları ile akademik eğitimin her kademesinde öğrenci yetiştirmekteyiz.

Amasya Üniversitesi olarak yürüttüğümüz ve bundan sonra da yürüteceğimiz tüm faaliyetlere verdikleri desteklerden dolayı Valiliğimize, Belediyemize ve Milletvekillerimize teşekkür ederiz. Amasya Üniversitesi, “Üniversite-Sanayi”, “Üniversite-Şehir” ve “Üniversite-Toplum” işbirliği misyonu ile çalışmalara devam edecektir.

Bugünün anlamının sizler için büyük olduğunu biliyorum. Sizleri bugün hayatınızın yepyeni bir dönemine uğurluyoruz. Kalbinizde Allah, Peygamber, Vatan ve Aile sevgisini artıracak okumalar yapın lütfen. Size bu cennet vatanı kanlarıyla hediye eden Oğuzu, Kayı’yı, Selçuklu’yu, Osmanlı’yı, Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları olan şehid ve gazilerimizi unutmayın… Yolunuz hayırlı ve uğurlu, bahtınız açık, kısmetiniz bol, başarınız daim olsun. Biz ailelerinizle birlikte tahtınızı yaptık, bahtınızı da Allah güzel yapsın… Allah’a emanet olun.” dedi.

Amasya Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde bir konuşma yapan Amasya Belediye Başkanı Av. Turgay Sevindi,

Mezun4

Bizlere Emanet Ettiğiniz Çocuklarınızı Bugün Uğurluyoruz

Kıymetli ailelerin bizlere emanet ettiği çocuklarınız eğitimlerini tamamlayarak Türkiye’ye hayırlı hizmetler etmeleri için uğurluyoruz. Kıymetli Rektör hocamıza çok teşekkür ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitapta söylediği gibi; “Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur” diyorum. Hepinize bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.“ şeklinde konuştu.

Amasya Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde bir konuşma yapan AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez konuşmasında,

Mezun5

Aldığınız Dersleri Unutmayın

“Ferhat ile Şirin’in şehri, şehzadeleri yetiştirip Osmanlıyı ikinci kez kuran, Cumhuriyet’in doğum belgesinin imzalandığı Amasya’da gençlerimizin mezuniyet coşkusuna ortak olmaktan son derece mutluyuz. Amasya’mızı, hocalarımızdan aldığınız dersleri unutmayın. Bu dersler bir anahtar olarak hayatınızda büyük bir rol oynayacak ve sizde hayatınızı iyi bir şekilde idame ettireceksiniz. Tüm mezun olan kardeşlerimi canı gönülden tebrik ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.” dedi.

Amasya Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde son konuşmayı yapan Amasya Valisi Yılmaz Doruk,

Mezun6

Amasya’da Üniversite Okuduğunuz İçin Çok Şanslısınız

“2023 2024 akademik yılı mezuniyet töreninde sizlerle beraber olmaktan son derece mutluluk duyuyorum. Öncelikle mezuniyetiniz hepinize hayırlı olsun. Değerli gençlerimiz hayatınızın önemli bir dönemini geride bırakmış oluyorsunuz. Üniversite, bir eğitim öğretim kurumu olmaktan öte sizi hayata hazırlıyor. Bu yüzden ben sizleri Amasya’daki Amasya Üniversitesi’nde eğitim gören gençlerimizi bu manada çok şanslı görüyorum. Çünkü üniversitenin sizlere verdiği katkı biraz da hangi şehirde eğitim aldığınızla alakalıdır. Amasya, üniversite geleneğini binlerce yıllık tarihinde yaşatan kıymetli bir şehirdir. Amasya’da üniversiteyi okumakla şanslı bir dönem geçirmiş oldunuz. Bunun farkında olarak bundan sonraki hayatınızda da Amasya Üniversitesi’nden aldığınız ilhamla ülkemiz için önemli işlere imza atacaksınız. Buradan sizleri ve ailelerinizi tekrar tebrik ediyorum, mezuniyetiniz hayırlı olsun.” dedi.

 Mezun7 (1)

 

Amasya Üniversitesi 2023-2024 Mezuniyet Yılı lisans birincisi Hüseyin Sevimli (Merzifon İİBF / Havacılık Bölümü), ikincisi Derya Kaya (Eğitim Fakültesi / İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü) ve üçüncüsü Abdulkadir Doğan (Eğitim Fakültesi/ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü) oldu. Lisans düzeyinde dereceye giren öğrencilere ödülleri, Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya Milletvekili Hasan Çilez ve Amasya Belediye Başkanı Av. Turgay Sevindi tarafından takdim edildi.

Amasya Üniversitesi 2023-2024 Mezuniyet Yılı ön lisans mezun birincisi Osman Yücel (Tasarım MYO/Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı), ikincisi Madina Gümüş (Merzifon MYO/Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programı) ve üçüncüsü ise Esmanur Aykaç (Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO/Fizyoterapi Programı) oldu. Ön lisans düzeyinde dereceye giren öğrencilere ödülleri Gümüşhacıköy Kaynakamı Baha Büyükkaymakcı,  İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Süleyman Gül ve Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi tarafından takdim edildi.

Mezuniyet töreni, Amasya Üniversitesi Halkoyunları Topluluğu, üniversitemizin son dönemde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri içeren sinevizyon gösterisi, üniversite öğrencilerinin Taekwon-do gösterisi, kep atma töreni ve Amasyalı ses sanatçısı Ethem Kaya’nın verdiği konserle sona erdi.

Mezun8

Mezun9

Mezun 10

Mezun 11 (1)

Mezun 12

Mezun 13

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü